באווירת פסח:  חמש טיפים ליציאה מעבדות דיגיטלית לחירות דיגטלית

קישור לכתבת ווידאו של ישראל היום : כתבה
איזה מן המשפטים הבאים מרגיש לכם מדויק יותר :

ב2017 האדם הוא ששולט בטכנולוגיה?
או
ב2017 הטכנולוגיה היא ששולטת באדם?

בסקר שערכתי לאחרונה בקרב 300 משתתפים נראה כי 68% מאמינים כי הטכנולוגיה היא זאת שולטת באדם יותר מאשר האדם שולט בטכנולוגיה.

יכול להיות שהאדם המודרני מאבד את היכולת לשליטה טכנולוגית? חוקרים רבים מרחבי העולם מאמינים כי תחושת ההומונים אינה טועה ואכן אנחנו נוטים ללכת בכיוון של איבוד שליטה מסוג חדש.

זה מניח את הדעת וגם מאוד אנושי להתפתות לעשות שימוש בנייד במצבים בהם אנחנו מתבקשים במפורש לא לעסוק בנייד , למשל: בהצגה, בדייט או ישיבת עבודה.
אבל, יש מצבים בהם ה"ההתפתות האנושית" הזאת יכולה להוות פגיעה של ממש כמו במקרים בטיחותיים. למשל : בנהיגה בכביש
אנחנו מצפים מעצמנו להיות מספיק רציונליים כדי לא לגעת בפיתויי כאשר מדובר בהתנהגות עם השלכות חמורות, אך לצערי המוח לא עובד באופן רציונאלי ברוב המקרים ויכולת האיפוק של האדם רק הולכת ופוחתת בצמוד להתפתחות הריגושים הטכנולוגיים.

בקיצור, התשובה לבעיה היא : פיתויים נגישים.

הטלפון הנייד מלא בפיתויים
פיתויים שלעיתים מקשים עלינו לבחור נכון
בעיקר שזה מגיע לשיקולים של ניצול זמן מיטבי או בחירות מתחשבות בזולת.

לכן יהיה זה חשוב להקפיד להסתיר או להשהות את הפיתויים ממש כפי שאנחנו נוהגים לעשות עם ממתקים וג'נקפוד כאשר אנחנו רוצים לשמור על תזונה בריאה או דיאטה.

אז הנה חמישה טיפים בדרך להשגת "חירות דיגטלית" באווירת חג החירות:

  1. כאשר הנייד מונח על השולחן עליו להיות מונח עם הפנים כלפי מטה.
  2. להוריד התרעות של צפצופים ואורות. ידעתם שרק על אפליקציית הוואטסאפ בלבד יש בין 5 ל7 אינדיקציות שונות שמסמנות כי קיבלנו הודעה? אור קטן מהבהב, רטט, צליל קטן, אייקון קטן שמופיע בראש הנייד ועיגול אדום שמוטבע על גבי האפלקציה כל אלו ועוד מופיעים כאשר נכנסת הודעה. ביקור קצר ב"הגדרות" של כל אפלקציה יאפשר לכם לנטרל את הגירויים הללו.
  3. לכבות את כפתור ה: "נתונים ניידים" – אשר אצל רובנו נמצא ממש כאן – במצבים בהם אנחנו עובדים על מטלה שמצריכה ריכוז, כמו למשל: פגישה חשובה, שיעורי בית, הכנת מצגת ועוד.
  4. להוציא את הנייד מהחדש שינה במהלך הלילה – להטעין בחוץ.
  5. 15 דק ראשונות בבוקר לא להסתכל בנייד. טיפ זה מתבסס בעיקר על הרעיון של לאפשר למוח התעוררות רגועה עם הזדמנות למחשבות פנימיות וקבלת החלטות.

 

חג חירות שמח