הטיפים של יעל לשליטה טכנולוגית

שאלה, מה יותר נכון לומר:
האדם נמצא בשליטה על הטכנולוגיה או שהטכנולוגיה שולטת באדם.
אם עניתם שהטכנולוגיה נוטה יותר לשלוט בנו אז הנה כמה טיפים שיחזירו לכם את השליטה.

טיפים לשליטה טכנולוגית
1.לבודד טכנולוגיה באינטראקציה בין הורים לילדים ("להעלים את הנייד"): בכל פעם שילד ניגש להורה על ההורה להעלים את המכשיר הטכנולוגי מטווח האינטראקציה עד לסיום האינטראקציה. סיבה:  בפרויקט מחקרי פסיכולוגי ענק שנערך  (MIT) בארה"ב גילו כי ילדים שהוריהם מחזיקים במכשיר במקביל לשיחה עמם מרגישים תחושת חוסר אכפתיות או חוסר תשומת לב.  תחושה כזאת בקרב ילד יכולה להוביל לשלל השלכות התפתחותיות לקויות כגון התפתחות רגשית תקינה.
בקיצור, כה מיותר, כה פשוט לשינוי.
2. מונוטסקינג – תרגול הקשב : כאשר מתיישבים לעבוד על מטלה (שיעורי בית, כתיבת עבודה, מיילים) יש להעביר את הנייד למצב " נתונים ניידים" למשך 20 דקות לפחות . פעולה זו נמצאה כמשפרת ביצועים לפי המחקר של פורפ' דן אריאלי וד"ר לארי רוזן. כאשר הנייד לא נמצא על "נתונים ניידים" אנו נוטים יותר להתפתות ולהציץ לרגע בנייד בזמן ביצוע מטלה. מדובר בפעולה אנושית ורצוייה בהרבה מן המקרים. זהו היצור הסקרני שבנו שעושה את ה"הצצה" ולכן צריך להסיר את הפיתוי.
3.  להתקין בטלפון "מסנן אור כחול"– כאשר האפלקציה מותקנת בנייד, בשעות הערב הטלפון יכנס למצב של "ללא אור כחול" ובכך יאפשר להורמון המלטונין לצאת למחזור הדם באופן טבעי ללא הפרעות טכנולוגיות. הפרשה של הורמון המלטונים מהווה הכנה של הגוף לשינה וכן עוזר ליצירת שינה רצופה.
4. לכבות סימן התרעה של עיגול אדום באפליקציות. ברוב האפליקציות כאשר מתקבל עדכון /הודעה חדשה מופיע עיגול אדום בצמוד לסמל של האפליקציה. כיבוי שלו בהגדרות מייצר שליטה בצורך להתעדכנות כפייתית. יכולת של אדם ממוצע לא להגיב להתרעה זו היא נמוכה למדי ולכן ברוב המקרים ברגע שנבחין בעיגול האדום אנו נחוש צורך / דחף להעלים אותו.
5. לייצר זמן מת – יש לייצר 2-3 רגעים מתים לפחות במהלך יום.
במהלך היום האדם הממוצע כמעט אינו מאפשר למוח רגעים של "בהייה" "חלימה בהקיץ" – מפני שבכל רגע בו נוצר "זמן מת" כמו: המתנה למעלית שתגיע, המתנה לחבר שיחזור מהשירותים  ועוד..
אדם ממוצע שולח יד לטלפון ומתחיל להתעדכן/ להעביר את הזמן לעומת לשהות בשעמום. מצב זה יוצר חוסר מנוחה למוח ומונע פעילות תקינה של דמיון, יצירתיות ובעיקר קבלת החלטות.