כמה לשוניות פתוחות במחשב? ובמוח?

כמה לשוניות פתוחות אצלכם ברגע זה על המחשב?
עשרות פעמים שאלתי שאלה זו  את הקהל שלי במטרה לנסות להבין מהו הממוצע והאם הוא מאפיין גיל המוקצוע.
אז התשובה הרשמית תתפרסם בקרוב, אבל אני כבר יכולה להגיד לכם שזה בהחלט תלוי גיל ומקצוע וכי רוב האנשים אינם עובדים עם מעל 20 לשוניות, אך כן ישנם אנשים שעובדים עם 20,30 וגם 40 לשוניות! הם פשוט לא רוצים לסגור כלום. פתוחים מאמר ומספרים לעצמם שאם האם ישאירו אותו פתוח בלשונית יש יותר סבירות שהם יגיעו אליו בהמשך היום / חודש שנה.

למה אני מספרת לכם את כל זה ?  כי תרבות הלשוניות משקפת באופן זהה למדי את התהליך המתרחש במוח של האדם המודרני (דיגיטל-סאפיינס). אנחנו מתחילים לעבוד על משהו אחר ולפתע  נזכרים במשהו אחר או רוצים רגע לבדוק משהו אחר. עוצרים. פותחים לשונית חדשה. לא יודעת אם אתם זוכרים – או אם אתם מתחת לגיל 18 אולי בכלל אתם לא יודעים- אבל פעם אם היינו פותחים מספר לשוניות רב על המחשב זה היה גורם לו לעבוד לאט יותר. אז המחשבים התקדמו ביכולת להכיל לשוניות פתוחות אך המוח … לא.. לא בטוח. אנחנו ביום רגיל מעמסים על המוח שלנו המון הסתעפיות (ראו בלוג שנקרא : "צצה לי מחשבה") לא סתם אנשים היום מדוויחים על כך שהם יותר עיפיים!
אבל מעבר למגבולות של המוח יש משהו שרובכם בוודאי מזהים כבעייתי בעידן הדיגיטלי והוא: התחושה שהזמן עף.

האם אנחנו יעילים עם הלוח זמנים שלנו? השפע הטכנולוגי נוטה לגרום לנו לבזבז זמן או להתפזר יתר על מידה. ככה או ככה המטלות שלנו בעידן הדיגיטלי לא מתבצעות באופן יעיל מספיק ולא באיכות מספקת כדי שהיה יכול להיות. אל תלכו אחרי אלו שאומרים you get some you lose some – מה שנקרא "זה מה יש" קיבלנו הרבה שפע טכנולוגי ולכן נאלץ בתמונה להיפרד מעידן בו היינו עובדים באופן יעיל ואיכותי יותר.  אם כן, תלכו אחרי אלו שאומרים : "בוקר טוב", שמנו לב בזמן.. עכשיו בואו ננסה לשפר את המצב. זמן מסקנות:
א. להקטין לשוניות פתוחות על המחשב. מידי פעם תעצרו ותבדקו מה בת'כלס אפשר לסגור ותסגרו.
ב. להקטין לשוניות פתוחות בראש. אם צצה לכם מחשבה קחו פתק, פנקס, מחברת או כל דבר אחר ותרשמו שם. ואז שתתפנו ממטלה אחת תעברו לדבר הבא. כן, קיים סיכון שתאבדו את הפתק או תשכחו אותו במשרד. אבל אני מזמינה אתכם לעשות עלות מול תועלת ולבדוק מה יותר חשוב לכם: לקחת את הסיכון שיקרה משהו לתזכורת הידנית שלכם או למצוא את עצמכם באמצע מטלה חשובה סוטים לכיוון עבודה על מטלה נוספת?

יאללה אני זזתי
תהיו קשובים