בעידן הדיגיטל, המוח משתכלל או מתנוון?

כמעט בכל הרצאה שאני מעבירה, לאחר השלב שבו אני מסיימת להסביר לקהל מהם אותם אזורים במוח של האדם שעוברים התנוונות (עקב צריכה רבה של טכנולוגיה ואינטרנט), עוד לפני שאני מספיקה לסכם את דברי אני נשאלת את אותה השאלה: "האם ישנם אזורים שמתפתחים במוח? האם אנחנו הופכים ליותר יעילים?"

תראו, בעקבות גילוי האש (טכנולוגיה חדשה ופורצת דרך שהגיחה לחיי האדם) המוח והתרבות השתנו, בעיקר לטובה. יכולנו לחמם מזון ובכך לצרוך חלבונים באופן יעיל יותר, מה שהוביל בין היתר להתפתחות המוח. בעקבות הופעת הטלפון החכם (טכנולוגיה חדשה ופורצת דרך שהגיחה לחיי האדם) המוח והתרבות השתנו, אך טרם ברור האם לרעה או טובה. נכון להיום ידוע רק על עכבות שנוצרו לאזורים שלמים במוח.
לאחר בדיקה קפדנית שנמשכה כחצי שנה גיליתי כי התשובה לשאלת האזורים המתפתחים היא : כרגע לא, לא ידוע לנו על אזורים שהתפתחו. אולי יכולות הקריאה של האדם הפכו משופרות יותר – נראה שילדים היום מתחילים לקרוא מהר יותר מאשר בעבר וגם האנגלית בסימן שיפור. ואולי אפילו יכולות חיפוש המידע השתכללו, אך בתוך המוח עצמו מדענים לא רואים אזורים שהשתכללו או התפתחו. רק אזורים שעברו תהליכי התנוונות. (קישור ל כתבה בנושא שינויים במבנה המוח)
בכדי לנסות בכל זאת להשיג בשורה על אזורים שאכן מתפתחים החלטתי לפנות במייל לד"ר לארי רוזן. מומחה מספר אחת לנושא השפעות הטכנולוגיה על האדם. הוא ענה לי שכרגע אין הם יודעים דבר על אזורים שמתפתחים, אך זה לא אומר שאין,זה רק אומר שפשוט לא מצאו עדיין.

הנקודה ברורה. צריך לחכות בסבלנות שחוקרים יצליחו למצוא את המשוואה האמתית: טלפונים חכמים ושימוש באינטרנט יוצרים בעיקר הטבות להתפתחות המוח מאשר עכבות.. אז.. בנתיים..עד שזה יקרה.. אני ממליצה לעבור לקרוא את הפוסט שלי בנושא : מהי צריכה חכמה ומפוקחת של אינטרנט וטכנולוגיה.
ויהיה לכולנו המשך שינוי אבולוציוני מקסים.